Co si s sebou mám vzít?

Oblečení na cvičení – vhodné je jakékoliv oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně a ještě lépe, pokud saje pot a odvádí ho od těla.

Obuv – zřejmě to nejdůležitější. Vezměte si boty nejlépe s pevnou podrážkou, například běžecká obuv je správná volba. Bota vám musí sedět.

Pití – během lekce jsou ztráty vody relativně velké (i 2 litry za lekci). Pokud tělu nedodáváte tekutiny pravidelně v průběhu lekce, necítíte se tak dobře, jak byste mohli. Kvalitní pitný režim je velice důležitý a hlavně tělu prospěšný. S sebou si vezměte lehce otevíratelnou láhev, do které si dejte buď vodu, nebo hypotonický nápoj (ne moc sladký).

Ručník – pokud máte pocit, že se při sportu nepotíte, po lekci H.E.A.T. PROGRAM® změníte názor.

Jak bude lekce probíhat?

 1. Po příchodu si najdete pás na takovém místě, kde se vám nejvíce líbí, do držátka na láhev si umístíte pití a přes madlo hodíte ručník. Instruktor se vždy zeptá, zda je na hodině někdo nový, aby věděl, komu má více pomoci. Můžete instruktora požádat ještě před začátkem lekce o seznámení s ovládáním pásu.
 2. Na začátku lekce instruktor všem vysvětlí nastavení pásu, které je velice jednoduché a po prvním nastavení již zcela intuitivní. Zde máte možnost přečíst si „návod“:

 • sklon 0° – pás má nulový sklon a je potřeba relativně hodně síly „ho rozejít“ (je až na zemi)
 • základní nastavení pásu – pozice, kdy máte příjemný pocit z rychlosti pásu, když se držíte, i když uvolníte ruce. Nejdůležitější nastavení, které představuje sklon přibližně kolem 15 cm (v závislosti na tělesné hmotnosti)
 • kopec – pás je ve vyšším sklonu. Pomocí kolečka si regulujete zátěž tak, aby pás nebyl moc rychlý ani pomalý. Toto nastavení se používá při silovějších technikách.
 • Jednoduše řečeno – čím je pás ve vyšším sklonu, tím jede rychleji (díky gravitaci), čím je pás v nižším sklonu, tím jede pomaleji.

Ideální nastavení = základní nastavení. Jak ho dosáhneme?

 1. Chytnete se madel a rozejdete pás.
 2. Levou rukou se chytnete madla na středu pásu (jen abyste měli stabilitu) a pravou rukou otočíte kolečkem několikrát doprava. Nyní již jen držíte tlačítko se šipkou nahoru a pás jede nahoru.
 3. Necháte ho vyjet cca 20 cm nad zem a uvolníte tlačítko se šipkou nahoru. Uvolníte i prostřední tlačítko a zkusíte několik krůčků na páse.
 4. Pás vám jde příjemně a cítíte, že vás nebrzdí ani nezrychluje. Dosáhli jste základního nastavení a nic dalšího neděláte.
 5. Pás vám zrychluje pod nohama. Vyjeli jste moc vysoko. Pás lehkým poklepáním na tlačítko se šipkou dolu snížíte.
 6. Pás zpomaluje. Jste stále pořád nízko. Zopakujte postup pro zvednutí pásu.
 7. Instruktor vám radí, jaké techniky volit, ale vždy vám nechává volnost v tom, jakou cestu lekcí si zvolíte. H.E.A.T. PROGRAM® je čistě o vašem pocitu a pokud chcete odpočívat, tak jednoduše odpočíváte v pomalé chůzi. Naopak, pokud chcete jít rychle, můžete. Instruktoři jsou vyškolení tak, aby vám dokázali nabídnout a „ušít“ lekci přesně podle vašich potřeb.
 8. Každá lekce se skládá ze 4 fází. Zahřátí, hlavní část, zklidnění a protažení.
 9. Po skončení lekce se neváhejte instruktora zeptat na vše, co Vás zajímá.

Jakou lekci si na začátek zvolit?

H.E.A.T. PROGRAM® je specifický tím, že si lekci nemusíte volit dle obtížnosti. Zvolte jakoukoliv a kdykoliv. Pokud má však centrum v názvu lekce „pro náročné“ nebo „pokročilí“, tak zvolte raději jinou lekci. Nemá význam začínat od toho nejtěžšího.

Nebudu se mezi těmi „zkušenými“ cítit jako amatér?

Jednoznačně nebudete. H.E.A.T. PROGRAM® je velice jednoduchý na pochopení a jedna ze základních myšlenek je ta, že každý jde podle svých možností. Jdete si tedy svou cestu a ostatní také tu svou.

Nebude mě po lekci všechno bolet?

H.E.A.T. PROGRAM® lekci si jednoduše vytváříte sami a instruktor vám pomáhá ke správné technice chůze a ke správnému dýchání. Pokud se sami rozhodnete, že se chcete „zničit“, tak můžete. Podstatou ale je, že jdete tak, abyste se cítili dobře.

Po lekci

Protáhnout svaly – dochází k zapojení téměř všech svalů a je nezbytné po konci lekce svaly protáhnout. Proto je pod vedením instruktora proveden stretching.

Doplnit energii – jedná se o pohybovou aktivitu a svaly využívají energii ze svalů. Je nutné tuto energii co nejrychleji doplnit jednoduchými cukry (hroznový cukr, Carbonex od společnosti NUTREND, banán …). Co je pro vás vhodné vám vysvětlí instruktor.

Doplnit tekutiny – tekutiny byste měli doplňovat v průběhu celé lekce. Ztráta tekutin pocením je pro organismus velice citelná (u některých jedinců až 1,5 l za hodinu), proto po skončení lekce vypijte hypotonický nápoj (málo sladký).

Komunikovat s instruktorem – nebojte se zeptat na cokoliv, co vás napadne. Po první lekci máte hlavu plnou otázek ohledně tepu, dýchání, pohybu na pásu a dalších věcí. Proto se obraťte na instruktora, který je schopen vám poradit.